chmura

chmura

piątek, 29 maja 2015

Walory, którymi cechuje się chmura

Usługi chmurowe, pomimo tego że na rynku istnieją już od wielu lat, nie są jeszcze narzędziem wykorzystywanym do pracy na takim poziomie, jak np. na rynku zagranicznym. Dlaczego polskie przedsiębiorstwa nie korzystają z naprawdę wydajnego, a poza tym o wiele tańszego rozwiązania?
Jedną z wielu przyczyn może być fakt, że usługi cloudowe nie są namacalne – gromadzenie danych w wirtualnym miejscu dla wielu jest niewyobrażalne i kojarzy się z zagrożeniem danym.
Choć na szczęście stopniowo przybywa osób, które decydują się na rozwiązania chmurowe – to z kolei efekt tego, że wielu z nas ceni sobie usługi, które nie wymagają bezpośredniej naszej interakcji z naszą firmą. Chodzi głównie o to, że usługi chmurowe pozwalają nam wykorzystywać dowolne produkty informatyczne, bez ponoszenia kosztów związanych z budową zaawansowanych technologicznie środowisk informatycznych, a także nie wymagają od nas zakupu urządzeń, które umożliwią poprawną pracę.
Jakimi walorami cechuje się chmura?
Przede wszystkim wskazać należy na model rozliczeniowy – stosując usługi chmurowe każdy klient otrzymuje możliwość uiszczania opłat za faktycznie wykorzystane zasoby w danym okresie. Jeżeli zapotrzebowanie wzrasta w określonym czasie (np. świątecznym) wówczas zapłacimy tylko za wykorzystanie właśnie w tym czasie.
Następny atut, to możliwość swobodnego skalowania usług według zmieniających się wymogów. Zakupienie niepotrzebnego sprzętu wiąże się z koniecznością opłat – w razie jego pełnowymiarowego niewykorzystania koszt za urządzenie i tak musimy pokryć odgórnie. Usługodawcy chmury zapewniają rozbudowaną infrastrukturę gotową do użycia w interesującym nas czasie, wiąże się to z obniżeniem kosztów – zarówno ogólnych, jak i tych związanych z zakupem sprzętu.
Kolejna zaleta – infrastruktura techniczna jest domyślnie skonfigurowana tak, aby zapewnić maksymalną dostępność poprzez zwielokrotnienie. Najczęściej skonfigurowane środowiska cloudowe umieszcza się w dwóch zupełnie niezależnych ośrodkach przetwarzania danych. Dane wówczas replikowane są między tymi dwoma miejscami i zapewniają 100% ochronę w razie awarii jednego z nich.
Następnym plusem jest fakt, że nie musimy angażować specjalistów IT, ponieważ o nadzór nad infrastrukturą dba dostawca chmury.
Jak widać zalet jest naprawdę mnóstwo – czy nie warto więc przejść na rozwiązania chmurowe?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz